sestdiena, 2018. gada 30. jūnijs

CITRONTIMIĀNA CUKURS


Citrontimiāna cukurs ir mana vājība un kaislība. Fantastisks aromāts un citrusīgi spirdzinoša garša, kas labi sader ar avenēm, aprikozēm, persikiem un nektarīniem. Pareizās cukura un citrontimiāna proporcijas jāatrod katram pašam, es uz ēdamkaroti cukura ņemu 2 brangus zariņus citrontimiāna. Svaigs citrontimiāns ir daudz aromātiskāks un garšā spēcīgāks salīdzinājumā ar kaltētu, tāpēc vasarā gatavoju citrontimiāna cukuru ziemai. 

Citrontimiāna vietā var izmantot arī citus garšaugus vai ēdamos ziedus - rozmarīnu, melisu, piparmētru, liepziedus, ceriņu ziedus, kumelīšu ziedus, mežrozīšu pumpurus. Garšaugiem (ēdamajiem ziediem) izmanto tikai to maigās, mīkstās, nepāraugušās un aromātiskās daļas, atdalot tās no kātiem vai citām cietām daļām. Lai garšaugi būtu visaromātiskākie tos ievāc saulainā dienā un nemazgā. Nelielus daudzumus sastrādāju miezerī ar piestu. Lielākiem daudzumiem izmantoju virtuves kombainu, kurā vispirms pulsa režīmā sastrādāju garšaugus, taču nedrīkst pieļaut, ka tie uzkarst, jo tad zūd aromāts. Tāpēc to daru ar nelielām pauzēm, beigās pievienoju cukuru. Ja vēlas perfektu rezultātu, gatavo cukuru izsijā caur sietiņu, lai to atdalītu no garšaugu daļiņām, taču tās piedod papildus aromātu un garšu, tāpēc es no tām nevairos. Garšaugu cukuru uzglabā hermētiski noslēgtā traukā ledusskapī aptuveni mēnesi, pēc tam tas sāks oksidēties un zaudēs krāsu un aromātu, tapēc ilgākai uzglabāšanai cukuru liek saldējamos vai "zip" maisiņos un sasaldē. 


Citrontimiāna cukuru izmanto augļu tartēs, desertos vai vienkārši pievieno saldajam krējumam pirms putošanas. Līdzīgi kā citkārt konditorejas izstrādājumiem arī šajā receptē izmantoju smalko nerafinēto cukurniedru cukuru - Billington's Golden Caster Sugar. Man patīk, jo tam ir tikai viegli dzeltenīgs tonis līdz ar to nebojā konditorejas izstrādājumu krāsu un smalkais malums nodrošina ātru kušanu.





Smalkais niedru cukurs
Svaigi citrontimiāna zariņi

Smalkajam cukuram pievieno no zariņiem nobraucītas citrontimiāna lapas un saberž piestā (vai blenderī pulsa režīmā). Berž līdz maigās lapiņas ir izjukušas, cukurs iekrāsojies gaišzaļš un kļuvis mitrs. Ātrai lietošanai uzglabā hermētiski noslēgtā traukā, ilgākai uzglabāšanai sasaldē "zip" maisiņā.

sestdiena, 2018. gada 16. jūnijs

JAUNO KARTUPELĪŠU SALĀTI AR MELNAJĀM OLĪVĀM, PAIPALU OLĀM UN PILNGRAUDU SINEPJU EMULSIJMĒRCI


Pirmoreiz šos salātus ieraudzīju sālītās mencas stendā Sarijas tirgū Barselonā un pagaršoju kopā ar marinētiem anšoviem olīveļļā. Tie garšoja lieliski, tāpēc nolēmu, ka pēc atpazītām sastāvdaļām un garšas atmiņas tos pagatavošu mājās. Tad arī sapratu, ka patiesībā šī recepte ir ne tikai veģetāri, bet arī maigāk pagatavoti tradicionālie portugāļu sālītās mencas salāti - bacalhau à Brás. Tradicionālajā receptē gan kartupeļi, gan olas tiek ceptas, rezultātā salāti ir smagnēji, trekni un līdzvērtīgi pamatēdienam. Šī recepte ar jaunajiem kartupelīšiem, kas vārīti ar mizu, un vidēji mīksti vārītām paipalu olām padara salātus vieglus un vasarīgus. Tie būs labs sabiedrotais  dažādiem grilētiem ēdieniem, bet jo īpaši mencai, taču tos var pasniegt arī kā salātus vai nelielu uzkodu izsalkuma remdināšanai. Receptē norādītās sastāvdaļu proporcijas ir aptuvenas, ko katrs var pielāgot savai gaumei, jo katram gramam šeit nudien nav nozīme.

Salātos lieti noder tieši sīkie jaunie kartupelīši, ko vāra ar visu mizu, bet salātos pārgriež uz pusēm, lai mērce labāk ievilktos. Ja kartupeļi ir lielāki, tos sagriež lielos gabalos. Sīpolu iesaku blanšēt, lai mazinātu tā aso un sīvo garšu. Sīpolus blanšē šķēlēs sagrieztu sīpolu pārlejot ar verdošu ūdeni, tūlīt pat to nolejot, pārlejot ar aukstu ūdeni, nolejot un virtuves dvielī nosusinot sīpolu šķēles. Salātus aizdara ar klasisku franču mērci - vinaigrette, kurai pievieno pilngraudu sinepes. Pilngraudu sinepēm ir izteikta tekstūra, bet mazāk raksturīga garša, tāpēc tās vienādās proporcijās nav aizvietojamas ar parastām sinepēm, kas gatavotas no sinepju pulvera.

500 g mazi jaunie kartupelīši
2 saujas melnās vai Kalamata olīvas
24 paipalu olas
1 sarkanais sīpols
maza buntīte pētersīļu lapu
maurlociņi dekorēšanai

Pilngraudu sinepju emulsijmērcei: (etiķa un eļļas proporcija - 1:3)
Moscatel vīnogu vai kāds cits maigs etiķis
olīveļļa
pilngraudu sinepes
šķipsna brūnais cukurs
svaigi malts sāls un pipari

Kartupeļus novāra ar mizu, nosusina un atdzesē. Pagatavo mērci - bļodā liek sinepes, cukuru un iejauc etiķi, pēc tam pievieno un ar slotiņu vai dakšu ieputo eļļu līdz veidojas samērā vienmērīga un bieza mērces konsistence. Mērci pagaršo un pēc vajadzības sasāla un sapiparo. Citā bļodā liek uz pusēm pārgrieztus kartupeļus ar mizu, olīvas un paipalu olas (veselas vai pārgrieztas uz pusēm), blanšētas sīpola šķēles, smalki sakapātas pētersīļu lapas, pārlej ar mērci un izmaisa. Dekorē ar maurlociņiem. Ceļ galdā.